Wood Water – co to jest?

Wood Water - co to jest?

Wood Water to zestaw składający się z ozdobnej 500 ml butelki zawierającej drewniane płatki gotowe do zalania oraz odpowiednio dobrane opakowanie. Wszystko nawiązuje do procesu powstawania płatków z dębowych beczek oraz dojrzewającego alkoholu.

Wiek każdego profesjonalnie powstałego alkoholu określa się wyłącznie poprzez czas spędzony w beczce. Okres, w jakim stoi on na naszej półce nie jest w żaden sposób liczony. Przykładowo: rum, który powstał w 2008 roku i został zabutelkowany w 2015, bez względu jaki czas potem stał w butelce – ma niezmiennie 7 lat.

Czemu okres leżakowania w beczce jest taki istotny? Alkohol zamknięty w szkle nie ma kontaktu ze światem zewnętrznym i nie może zmieniać swoich właściwości. Natomiast podczas leżakowania w beczce zachodzi szereg procesów chemicznych, które sprawiają, że smak i aromat staje się bardziej złożony i wykwintny, a jednocześnie sam destylat łagodnieje. Z tego względu można często spotkać się z określeniem, że im starszy alkohol, tym lepszy.

Dlaczego drewno dębowe? Hemiceluloza zawarta w dębie pozwala destylatowi na złagodzenie jego smaku i nadanie słodkiej nuty, dodatkowo wpływając również na jego kolor. Inaczej nie udałoby się uzyskać tego charakterystycznego bursztynowego koloru, z jakiego słynie whisky. Beczki nim zostaną wypełnione destylatem, są przez kilka sekund wypalane (beczki po bourbonie) lub podgrzewane (sherry i inne wina) w celu karmelizacji drewna, co znacznie podnosi jakość leżakującego w nich alkoholu i nadaje mu wyjątkowych aromatów.

Beczki po opróżnieniu pełnią dodatkową funkcję – są rozdrabniane i w ten sposób powstają drewniane płatki. Możemy dodać je do dowolnie wybranego alkoholu (polecamy wódkę ze względu na przezroczysty kolor), by móc obserwować zachodzące w nim procesy. Płatki, podobnie jak beczki, z których pochodzą, wpłyną na zmianę koloru oraz smaku. Już po pierwszych dniach będziemy mogli zauważyć lekkie brązowienie oraz dodanie innej nuty smakowej. Im dłużej będziemy czekać, tym efekt będzie wyraźniejszy i bardziej oryginalny.

Naszym celem było stworzenie produktu, który nie tylko cieszy kubki smakowe, ale również daje radość i możliwości uczestniczenia w procesie jego dojrzewania. Mamy nadzieję, że spodoba się on Państwu tak bardzo, jak i nam!

Przewiń do góry